Hofmeisterová Veronika3

Péče o nemocného člena rodiny, výchova dítěte s handicapem, život s duševním onemocněním nebo ztráta bydlení. Tyto situace mohou zasáhnout každého. Kraj proto letos zahajuje kampaň „Nejste na to sami“, jejímž cílem je poskytnout specializovanou pomoc lidem, kteří se ocitli v obtížné životní situaci, a provázat spolupráci odborníků napříč sociálním systémem, zdravotnictvím, úřady, školstvím a dalšími institucemi. Veškeré informace veřejnost nalezne na našem webu.

„Ve Zlínském kraji řeší péči o nemocné členy rodiny či handicapované děti, ztrátu domova nebo její blížící se hrozbu a duševní onemocnění více než 87 tisíc obyvatel, přičemž největší část z tohoto počtu tvoří pečující osoby, které se starají o své blízké. To není zanedbatelné číslo. Chceme těmto lidem co nejvíce usnadnit některé úřední postupy, informovat je o různých možnostech pomoci a propojit je se specialisty, kteří jim opravdu mohou usnadnit život,“ přibližuje myšlenku projektu Eliška Olšáková, statutární náměstkyně hejtmana pro sociální věci a neziskový sektor. Podle ní jsou obzvláště zranitelní ti lidé, kteří se ve složité situaci ocitají poprvé, například se mají starat o člena rodiny propuštěného z nemocnice a vyžadujícího nepřetržitou péči. Podobné je to u rodičů, jejichž dítěti je zjištěn duševní či tělesný handicap. 

Lidem, kteří dosud neměli s takovou situací zkušenost, bývá obtížné orientovat se ve všech formalitách, formulářích, žádostech a příspěvcích. Ovšem i ti, kteří jsou v nesnázích delší dobu, mnohdy neví, na co vše mají nárok a s čím jim mohou služby a instituce pomoci. Právě zde přichází na řadu sociální pracovnice a pracovníci z městských úřadů, aby občanům nabídli východisko z dané situace. „Může to být finanční poradenství lidem, kteří se ocitají na prahu bezdomovectví, poskytnutí informací o příspěvcích na péči nebo o invalidním důchodě či pomoc s nalezením služby pro dítě s handicapem,“ vyjmenovává příklady pomoci Eliška Olšáková. Kraj chce projektem „Nejste na to sami“ vyzvat občany, aby se nebáli říct si o podporu a ukázat jim, že se v jejich okolí vždy nachází někdo, kdo je připraven nabídnout jim pomocnou ruku.

Projekt se zaměřuje na čtyři klíčové skupiny:

Lidé s duševním onemocněním

Ve Zlínském kraji se až 5 tisíc lidí potýká s psychickým onemocněním, mezi nejčastější diagnózy patří schizofrenie, deprese, bipolární porucha nebo různé formy demence, například Alzheimerova choroba. Těmto lidem sociální pracovníci pomohou s orientací v dostupných službách a poskytnou podporu při zvládání každodenních výzev. Psychické potíže totiž bývají stále spojeny se stigmatem, což nemocným komplikuje fungování v běžném životě.

Rodiny s dětmi s handicapem

Aktuálně žije ve Zlínském kraji 3 700 handicapovaných dětí a mladistvých, pro jejichž rodiče může být složité zajistit specifickou péči i nutnou finanční podporu. Pomoc potřebují nejen ti, kteří se se situací setkávají poprvé, ale i rodiče starající se o dítě s postižením delší dobu. U této skupiny je klíčová spolupráce odborníků ze sociální oblasti, škol a lékařů.

Pečující osoby

Společností dosti přehlíženou skupinou jsou lidé starající se o své blízké, např. po úrazu, s postižením nebo vážnou nemocí. Často čelí vyčerpání, stresu, sociálnímu vyloučení a nedocenění včetně toho finančního. Sociální pracovnice těmto lidem radí, jak skloubit péči o druhé se zachováním vlastního zdraví a životní rovnováhy, a pomáhají jim orientovat se v pomoci, na niž mají nárok. Tato situace se týká 75 tisíc osob v kraji.

Lidé ohrožení bezdomovectvím

Ztráta domova může být důsledkem nečekané životní situace i špatných rozhodnutí. Často se jedná o kombinaci více faktorů, například duševního onemocnění, závislosti, zadlužení, rodinné tragédie... Většina takových lidí se bojí říci si včas o pomoc, která, je-li včas nabídnuta, může zabránit dalšímu prohlubování krize. Právě u této skupiny, týkající se necelých 7 tisíc lidí ze Zlínského kraje, je nejdůležitější motivace ke změně.

„Součástí těchto skupin se může stát kdokoli z nás nebo našeho okolí. Apelujeme na občany, aby se nebáli říci si o pomoc. A na jejich okolí, aby před těmito věcmi nezavírali oči, a naopak jim podali pomocnou ruku třeba tím, že jim doporučí naše webové stránky www.nejstenatosamizk.cz, kde lidé najdou bližší informace,“ uzavírá Eliška Olšáková.

Kampaň je realizována v rámci projektu Zlínského kraje "Nejste na to sami", který je spolufinancován z Operačního programu Zaměstnanost plus.

 

Zpracovala: Anežka Gavendová

  1. 4. 2025