Mgr. Veronika Mlčáková106

Krajský odbor sociálních věcí uspořádal v úterý 9. dubna v Obchodním domě Zlín úvodní konferenci k projektu „Nejste na to sami“. Jejím cílem bylo seznámit s projektem, jeho aktivitami, plány a výstupy odbornou veřejnost, sociální pracovníky a pracovníky dalších zapojených institucí napříč regionem.

Zlínský kraj chce prostřednictvím projektu „Nejste na to sami“ lépe provázat spolupráci pracovníků v sociální oblasti, zdravotnictví, školství, na úřadech a dalších aktérů zapojených do pomoci osobám v nesnázích.

„Dnes je pomoc lidem v nesnázích mnohdy roztříštěná, nepropojená a bez návaznosti různých typů pomoci a podpory, například mezi obcemi, sociálními službami a systémem zdravotní péče. Není výjimkou, že lidé, kteří se ocitnou v sociálně nepříznivé situaci nebo lidé o ně pečující, si neví rady. Netuší, kam se obrátit nebo kdo a jak jim může pomoci. My jako kraj si to uvědomujeme a chceme nastartovat potřebné změny,“ vysvětlila Hana Ančincová, statutární náměstkyně hejtmana odpovědná za sociální oblast.

Téměř stovka účastníků konference se mohla seznámit jak se samotným projektem, tak do něj zapojených osob, ať už z Krajského úřadu Zlínského kraje, tak z obcí s rozšířenou působností Kroměříž a Uherský Brod. Před publikem měla možnost promluvit desítka hostů, kteří sdíleli své zkušenosti při práci s osobami v nesnázích. Se svým osobním příběhem vystoupila také Mariana Zedníková, která už 12 let pečuje o svého manžela upoutaného na lůžko nevyléčitelnou nemocí. Přes všechny strasti zvládá náročnou péči o manžela i výchovu jejich tří dětí a práci z domova.

Konference byla pro účastníky příležitostí získat povědomí o aktuální situaci osob v nesnázích, o slabých místech v sociálním systému, na které projekt reaguje. Současně se mohli seznámit i s „dobrou praxí“ odborníků z různých oblastí a v neposlední řadě se navzájem seznámit a získat cenné kontakty.