Souhrnná zpráva
Od počátku realizace projektu „Nejste na to sami“ reg. č. CZ.03.02.02/00/22_006/0001322 financovaného Evropskou unií z Operačního programu zaměstnanost plus, uběhl jeden celý rok.
Forma pomoci osobám v nesnázích je do jisté míry nepropojená, proto osoby, které se ocitnou v nelehké situaci nebo jejich příslušníci a pečující osoby často neví, na koho se obrátit a v případě, že se k informacím dostanou, často se jedná o nesystematické informace, kterým chybí jednotný základ nejen v sociální oblasti, ale také s přesahem do zdravotnictví nebo školství.
V průběhu roku se za tímto záměrem učinilo několik významných kroků k realizaci klíčových aktivit, které přispívají k naplňování cílů projektu směrem ke zvyšování efektivity systému podpory osobám v nesnázích. Projekt byl zahájen úspěšnou úvodní konferencí, která měla za cíl informovat širokou veřejnost o záměru krajského sociálního odboru, nastavit interdisciplinární spolupráci v pomoci potřebným, tj. být blíž pro osoby v nesnázích. V rámci projektu byly zřízeny platformy ve dvou obcích s rozšířenou působností, Kroměříž a Uherský Brod. Platforma Kroměříž realizovala v průběhu celého roku 6 setkání. V ORP Uherský Brod se zorganizovalo 5 pracovních setkání. Na obou platformách pracovní skupiny mapovaly potřeby pro jednotlivé cílové skupiny, jejich silné a slabé stránky v daném regionu a hledaly možnosti šíření a osvěty informací přes webové stránky směrem k cílovým skupinám. Na práci platforem navázala dvě setkání expertního týmu na úrovni Zlínského kraje a expertů ze sociální oblasti.
Na základě několika výběrových řízení se vybraly vhodné vzdělávací aktivity, které pomohou sociálním pracovníkům, také pracovníkům zainteresovaných institucí získat vyšší míru kompetencí na pomoc osobám v nesnázích. V září započal intenzivní Výcvik v přístupu zaměřeném na řešení v časové dotaci 150 hodin s akreditací MPSV, kterého se účastní 16 pracovníků veřejné správy. Výcvik bude ukončen v průběhu června roku 2025. Následně byly realizovány 4 vzdělávací semináře, každý v časové dotaci 6 hodin na uvedená témata: Umění zpětné vazby, Zdravý životní styl v kontextu duševního zdraví, Duševní zdraví pracovníků v sociální oblasti a Využití case managmentu v praxi sociálního pracovníka na obci. Na každém semináři se účastnilo 15 osob. Dále byly pro praxi pracovníků uskutečněny 3 kazuistické semináře, ve kterých se vyžadovalo k řešení komplexní a interdisciplinárního přístupu.
K 1. 1. 2024 byl spuštěn web Nejste na to sami, který má informovat laickou i odbornou veřejnost o možnostech podpory v náročných sociálních situacích. Webové stránky jsou živým organismem, který je postupně naplňován.
Zároveň v druhé polovině roku probíhaly intenzivní práce na vzniku osvětové a informační kampaně projektu Nejste na to sami. Kampaň si klade za cíl oslovit jak samotné osoby v nesnázích a povzbudit je k vyhledání odborné pomoci, tak destigmatizaci osob v nesnázích. Samotná kampaň bude realizována v průběhu roku 2025.
Věříme, že aktivity a intenzivní vzdělávání přispějí, aby pracovníci v systému pomoci byli dostatečně propojení, a aby pomoc potřebným osobám odpovídala jejich individuálním potřebám.