Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

menu

Dlouhodobé ošetřovné lze využívat, jestliže je potřeba pečovat o osobu po úraze, po operaci nebo těžce nemocnou.  O dlouhodobém ošetřovném rozhoduje ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči, pokud potřeba hospitalizace trvala déle než 4 kalendářní dny, a je zde předpoklad celodenní péče alespoň 30 dnů. Hospitalizace není vyžadována u osoby v inkurabilním (nevyléčitelném) stavu, který vyžaduje poskytování paliativní péče a dlouhodobé péče v domácím prostředí. U osoby v inkurabilním stavu rozhodne o potřebě dlouhodobé péče jeho ošetřující lékař.

  • Ošetřující lékař zdravotnického zařízení lůžkové či ambulantní péče elektronicky vystaví „Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče“, které i elektronicky odešle na správu sociálního zabezpečení. Pečujícímu sdělí identifikátor rozhodnutí SMS zprávou, na email nebo v papírové podobě.
  • Pečující osoba informuje následně zaměstnavatele o tom, že se bude starat o svého blízkého a sdělí mu identifikátor. Musí jít o prokazatelný způsob oznámení, protože tímto způsobem se má za to, že uplatňuje nárok na dávku. Pečující předá zaměstnavateli informace o ošetřované osobě, a to vztah k ní, zda žijí ve společné domácnosti, zda pobírá dávky, které mají vliv na přiznání nároku na dlouhodobé ošetřovné.
  • Nárok na dlouhodobé ošetřovné mají kromě rodinných příslušníků i osoby bez příbuzenského vztahu, musí mít však společné trvalé bydliště s ošetřovanou osobou. Mohou jimi být kromě příbuzných (např. manželka, dospělý potomek, tchyně, švagr, neteř nebo snacha apod.) také druh nebo družka ošetřované osoby anebo osoba žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti. 
  • Pečující osoba musí splňovat podmínku účasti na pojištění alespoň 90 kalendářních dnů v posledních 4 měsících před vznikem potřeby dlouhodobé péče. Dlouhodobé ošetřovné nebude přiznáno osobě, která je zaměstnaná pouze na dohodu o provedení práce, nebo je pěstoun, nebo je vedena v evidenci úřadu práce.
  • U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) musí být pro nárok na dávku splněna podmínka dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na dlouhodobé ošetřovné. OSVČ nesmí v době pobírání této dávky vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost. Má-li  OSVČ datovou schránku zpřístupněnou ze zákona podává žádost povinně elektronicky.  Nemá-li OSVČ datovou schránku může žádost na ePortálu ČSSZ vyplnit a v čitelném formátu (např. PDF) ji odeslat na e-podatelnu podepsanou uznávaným elektronickým podpisem. Další možností je ji doručit v papírové podobě na správu sociálního zabezpečení.
  • Ošetřovaná osoba musí udělit souhlas s poskytováním dlouhodobé péče pečující osobě (u nezletilých osob se udělení souhlasu s poskytováním dlouhodobé péče nevyžaduje).
  • Pečující osoby se mohou střídat. Vystřídání je možné neomezeně a mezi neomezeným počtem osob, podle potřeby. Střídání není možné v jednom dni. Střídající osoba hlásí svému zaměstnavateli údaje stejně jako všechny ostatní pečující osoby a to včetně identifikátoru, který je pro všechny pečující stejný.
  • Nárok na další dlouhodobé ošetřovné může vzniknout nejdříve po uplynutí 12 měsíců ode dne, za který měla osoba naposledy nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.
  • Dlouhodobé ošetřovné lze čerpat maximálně 90 dnů.
  • Pečující osoba může o dávku žádat do 8 dnů po dni propuštění ošetřované osoby z hospitalizace. 
  • Zaměstnavatel musí zaměstnance uvolnit z práce, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Po návratu do práce má zaměstnanec nárok na svou původní pozici.

Více informací na: www.cssz.cz/web/cz/dlouhodobe-osetrovne

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2025

Cookie lišta

Nahoru