Zvětšit písmo
Zmenšit písmo
Závislost může vzniknout na čemkoliv. V užším kontextu se závislostí rozumí dlouhodobý, trvalý vztah k někomu nebo k něčemu, vycházející z pocitu silné touhy nebo potřeby toto uspokojit. Takový stav ovlivňuje jednání závislého člověka. Osoba nemusí být závislá pouze na alkoholu či drogách, ale také na činnostech, jako je například hraní hazardních her. V poslední době se ve společnosti také hojně vyskytuje závislost na internetu či sociálních sítích.
V případě, že se u Vás či u někoho ve Vašem okolí objevilo závislostní chování, můžete se s žádostí o pomoc obrátit na sociální služby.
Sociální služby zajišťují pomoc a podporu lidem v situaci, kdy už nedostačují, nebo nejsou dostupné jiné zdroje pomoci (přátelé, rodina, komerční služby, sociální práce z obce, zdravotní služby). Pomáhají osobám v nepříznivých životních situacích žít běžným způsobem života. Jsou poskytovány jak jednotlivcům, tak rodinám, a zaměřují se na zachování co nejvyšší kvality a důstojnosti jejich života. Využití sociálních služeb lze kombinovat s ostatními zdroji pomoci.
Formy sociálních služeb:
Katalog sociálních služeb ve Zlínském kraji
Vhodnou službu ve Vašem okolí, nebo v okolí, ve kterém se momentálně nacházíte, můžete najít v Elektronickém katalogu sociálních služeb ve Zlínském kraji. Na webových stránkách katalogu naleznete:
Některé z uvedených sociálních služeb se poskytují za úhradu. Na Úřadu práce ČR je možné požádat o příspěvek na péči, kterým se stát podílí na zajištění sociálních služeb nebo jiných forem pomoci. V případě, že osoba nemá dostatek finančních prostředků, může si požádat o nepojistné sociální dávky na Úřadu práce ČR. Jedná se především o dávky pomoci v hmotné nouzi, konkrétně příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.
Na základě zdravotního stavu Vašeho blízkého je možné také využít také jiná opatření, která pomohou hájit a chránit jeho osobu. Tato opatření jsou rozdělena podle rozsahu omezení osoby, avšak vždy se využívají u osob, které již mají narušenou schopnost jednat.
V případě, že si nebudete vědět rady, kterou službu vybrat, případně, jak vyplnit žádost o dávky pomoci v hmotné nouzi, nebo kde sehnat všechny potřebné dokumenty, může Vám být v tomto nápomocen sociální pracovník na obecním (městském) úřadu. Tito pracovníci jsou často takovým „rozcestníkem“ v obtížné situaci. Jde o odborníky, kteří umí pracovat s nejrůznějšími cílovými skupinami. Sociální pracovník obce pomáhá klientům řešit nepříznivou sociální situaci komplexně. Může ho navštívit každý občan v tíživé situaci nebo každý, kdo ví o někom ze svého okolí, který pomoc potřebuje. Poskytuje své služby zdarma a může je poskytovat i anonymně.
Vzhledem k tomu, že sociální pracovník funguje a pomáhá v terénu, je vhodné si s ním domluvit osobní návštěvu předem, a to telefonicky nebo e-mailem. Kontakty ZDE.
Aktualizováno:
Krajský úřad Zlínského kraje © 2025