Zvětšit písmo
Zmenšit písmo
V případě, že Váš manžel/manželka, maminka, tatínek, dítě, či jiná osoba blízká byla hospitalizována v nemocnici, a nyní již nepotřebuje zdravotní péči, bude s největší pravděpodobností propuštěna do domácí péče. V některých případech se může jednat pouze o doléčení dané osoby, ale často se stává, že propuštěná osoba již není schopna se sama o sebe adekvátně postarat. Z těchto důvodů je možné využít několik možností, které Vám s péčí o druhou osobu mohou pomoci.
Krátkodobé ošetřovné:
Krátkodobé ošetřovné člena rodiny je jednou z šesti dávek nemocenského pojištění. Ošetřovné se týká zaměstnanců, kteří nemohou pracovat a musí se starat o nemocného člena domácnosti. Má na něj nárok osoba, která ošetřujete nemocné dítě, seniora nebo například ženu krátce po porodu. Krátkodobé ošetřování člena rodiny se ale vztahuje i na ošetřování zdravého dítěte, pokud je mladší 10 let a zařízení, které běžně navštěvuje, bylo uzavřeno.
Péče je omezena na dobu 9 dní. Pokud ale dítě vychovává pouze jeden rodič samoživitel, pak má nárok téměř na dvojnásobek, přesněji 16 dní. A to i v případě, že se stará o dítě mladší 16 let, které zatím nedokončilo povinnou školní docházku.
Ošetřovné proplácí stát (Okresní správa sociálního zabezpečení), a to již od prvního dne. Ošetřovné je propláceno také za ošetřování o víkendu. Výplata probíhá nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, kdy byly doručeny řádně vyplněné podklady. Ošetřovné se vyplácí na bankovní účet či v hotovosti prostřednictvím pošty.
Více informací na: www.cssz.cz/web/cz/osetrovne
Dlouhodobé ošetřovné:
Dlouhodobé ošetřovné lze využívat, jestliže je potřeba pečovat o osobu po úraze, po operaci nebo těžce nemocnou. O dlouhodobém ošetřovném rozhoduje ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči, pokud potřeba hospitalizace trvala déle než 4 kalendářní dny, a je zde předpoklad celodenní péče alespoň 30 dnů.
Více informací na: www.cssz.cz/web/cz/dlouhodobe-osetrovne
Pro více informací můžete kontaktovat příslušné kontaktní pracoviště České správy sociálního zabezpečení. Zároveň je možné zapůjčit si kompenzační pomůcku, která může značně ulehčit péči o blízkou osobu. V neposlední řadě je vhodné požádat na příslušném pracovišti Úřadu práce ČR o příspěvek na péči. Podmínky pro jeho získání a jeho výše jsou uvedeny níže.
Sociální služby zajišťují pomoc a podporu lidem v situaci, kdy už nedostačují, nebo nejsou dostupné jiné zdroje pomoci (přátelé, rodina, komerční služby, sociální práce z obce, zdravotní služby). Pomáhají osobám v nepříznivých životních situacích žít běžným způsobem života. Jsou poskytovány jak jednotlivcům, tak rodinám, a zaměřují se na zachování co nejvyšší kvality a důstojnosti jejich života. Využití sociálních služeb lze kombinovat s ostatními zdroji pomoci.
Formy sociálních služeb:
Mezi sociální služby, které pomáhají osobám s péčí o blízkého v domácím prostředí můžeme zařadit:
Pečovatelská služba:
Jedná se o terénní nebo ambulantní službu, která je poskytovaná lidem, kteří mají nižší schopnost se sami o sebe postarat z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, a rodinám s dětmi, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Služba poskytuje ve vymezeném čase v domácnostech osob a v zařízeních sociálních služeb vyjmenované úkony.
Sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením:
Jedná se o ambulantní, popřípadě terénní služby poskytované osobám v důchodovém věku nebo osobám se zdravotním postižením ohroženým sociálním vyloučením.
Sociální rehabilitace:
Posláním této služby je prevence sociálního vyloučení osob se zdravotním postižením a příprava na samostatný život ve společnosti. Klienti zde rozvíjejí své schopnosti a dovednosti posilováním návyků a nácvikem běžných a pro samostatný život nezbytných činností. Poskytuje se formou terénních a ambulantních služeb, nebo také formou pobytových služeb poskytovaných v centrech sociálně rehabilitačních služeb.
Osobní asistence:
Jedná se o terénní službu, která je poskytována lidem, jejichž zdravotní či sociální situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Služba se poskytuje bez časového omezení, v přirozeném sociálním prostředí osob a při činnostech, které osoba potřebuje.
Odlehčovací služby:
Jedná se o terénní, ambulantní nebo pobytové služby poskytované osobám, které mají nižší schopnost se sami o sebe postarat z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí; cílem služby je umožnit pečující fyzické osobě nezbytný odpočinek.
Centra denních služeb:
V centrech denních služeb se poskytují ambulantní služby osobám, které mají nižší schopnost se sami o sebe postarat z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.
Denní stacionáře:
V denních stacionářích se poskytují ambulantní služby osobám, které mají nižší schopnost se sami o sebe postarat z důvodu věku nebo zdravotního postižení, a osobám s chronickým duševním onemocněním, jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby.
Výše uvedené sociální služby se poskytují za úhradu. Na Úřadu práce ČR je možné požádat o příspěvek na péči, kterým se stát podílí na zajištění sociálních služeb nebo jiných forem pomoci. V případě, že osoba nemá dostatek finančních prostředků, může si požádat o nepojistné sociální dávky na Úřadu práce ČR. Jedná se především o dávky pomoci v hmotné nouzi, konkrétně příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Seznam kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR ve Zlínském kraji, kde si můžete dávky pomoci v hmotné nouzi vyřídit, naleznete níže.
V případě, že si nebudete vědět rady, kterou službu vybrat, případně, jak vyplnit žádost o dávky pomoci v hmotné nouzi, nebo kde sehnat všechny potřebné dokumenty, může Vám být v tomto nápomocen sociální pracovník na obecním (městském) úřadu. Tito pracovníci jsou často takovým „rozcestníkem“ v obtížné situaci. Jde o odborníky, kteří umí pracovat s nejrůznějšími cílovými skupinami. Sociální pracovník obce pomáhá klientům řešit nepříznivou sociální situaci komplexně. Může ho navštívit každý občan v tíživé situaci nebo každý, kdo ví o někom ze svého okolí, který pomoc potřebuje. Poskytuje své služby zdarma a může je poskytovat i anonymně.
Vzhledem k tomu, že sociální pracovník funguje a pomáhá v terénu, je vhodné si s ním domluvit osobní návštěvu předem, a to telefonicky nebo e-mailem. Kontakty jsou uvedeny níže.
Katalog sociálních služeb ve Zlínském kraji
Vhodnou službu ve Vašem okolí, nebo v okolí, ve kterém se momentálně nacházíte, můžete najít v Elektronickém katalogu sociálních služeb ve Zlínském kraji. Na webových stránkách katalogu naleznete:
Aktualizováno:
Krajský úřad Zlínského kraje © 2024