Zvětšit písmo

Zmenšit písmo

CZ

menu

Policie ČR 

Úkolem Policie ČR je mimo jiné chránit bezpečnost osob a majetku, chránit veřejný pořádek a předcházet trestné činnosti. Policie ČR je oprávněna vstupovat do obydlí nebo na pozemek bez souhlasu uživatele a provést zde potřebné úkony jen v případech, jestliže věc nesnese dokladu a vstup je zde nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob, nebo je vstup nutný z důvodu závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti. Každý je povinen umožnit policistovi vstup do svého obydlí či provozovny. 

Pravomoc Policie ČR se udává zákonem č. 273/2008 Sb., o Polici České republiky, ve znění pozdějších předpisů. 

Policisté smějí činit jen to, co jim zákon výslovně povolí, a zároveň každý občan musí bez zbytečného odkladu uposlechnout výzvy, pokynu nebo žádosti policisty. 

Policie ČR disponuje např. následujícími pravomoci: 

  • předvést osobu, 
  • zakázat vstup na určená místa, otevřít byt nebo jiný uzavřený prostor, 
  • připoutat osobu, 
  • použít donucovací prostředky, psa nebo zbraň, 
  • pořizovat zvukové, obrazové nebo jiné záznamy z míst veřejně přístupných. 

Vykázání  

Jedná se o jeden ze způsobů řešení domácího násilí. Vykázání je preventivním opatřením směřujícím k ochraně ohrožených osob. Je ukládáno bez ohledu na případnou trestněprávní kvalifikaci jednání násilné osoby. 

Policie ČR může tedy násilnou osobu vykázat vždy, když zjistí, že se v dané věci jedná o případ domácího násilí. Současně pak může být jednání násilné osoby vyšetřováno v rámci trestního řízení. Společně s vykázáním policie zakáže osobě vstup do společného obydlí a jeho bezprostředního okolí na dobu 10 dnů. Tato doba nemůže být v žádném případě zkrácena. 

Vykázaná osoba je povinna neprodleně opustit společné obydlí a vydat klíče polici od společného bydlení. Před tím je jí umožněno si za přítomnosti policie vzít ze společného obydlí věci sloužící jeho osobní potřebě, osobní cennosti a dokumenty. Zároveň policie poskytne vykázané osobě informace o možnostech ubytování v daném místě, případně ji umožní si ubytování telefonicky zajistit z policejní služebny. 

Ohrožená osoba je policí poučena o možnosti využití psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti obětem domácího násilí. Také jí předá kontakty na pomáhající instituce v místě bydliště a kontakty na linky s nepřetržitým provozem. 

Pro domácí násilí je charakteristické: 

  1. Opakovatelnost: jednání, které má svůj vývoj, opakované projevy, často trvá velice dlouhou dobu, intervaly mezi jednotlivými útoky se zkracují. Není to tedy jednorázový či ojedinělý incident. 
  2. Postupný nárůst intenzity: začíná zpravidla psychickým násilím, postupně se přidává fyzické násilí, útoky směřují proti lidské důstojnosti, posléze proti zdraví, mohou vyústit až v útoky proti životu. 
  3. Jasné role: domácí násilí se odehrává mezi blízkými osobami (manželé, partneři, rodiče, děti, prarodiče, vnoučata, sourozenci), kde lze jasně rozlišit roli ohrožené a násilné osoby, role se nezaměňují, nejedná se o tzv. italská manželství. 
  4. Soukromí: k násilí dochází zpravidla beze svědků, v soukromí společného obydlí, jednotlivé incidenty se však mohou odehrát i mimo soukromí. 

 

Zdravotnická záchranná služba 

Jejím základním úkolem je poskytování tzv. přednemocniční neodkladné péče

  • Náhle vzniklé onemocnění, úraz nebo jiné zhoršení zdravotního stavu, které při neposkytnutí přednemocniční neodkladné péče mohou vést ke vzniku dlouhodobých nebo trvalých následků, případně k selhání životních funkcí a náhlé smrti, 
  • Náhle vzniklá intenzivní bolest, 
  • Náhle vzniklé změny v chování a jednání postiženého ohrožující zdraví nebo život jeho samého nebo jiných osob. 

Pravomoc Zdravotnické záchranné služby se udává zákonem č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě, ve znění pozdějších předpisů, a také vyhláška č. 240/2012 Sb., kterou se provádí zákon o zdravotnické záchranné službě. 

Aktualizováno:

Krajský úřad Zlínského kraje © 2025

Cookie lišta

Nahoru